A „Több, mint egy klub” projekt az egészségfejlesztő testmozgás szemléletének innovatív kidolgozásán és terjesztésén dolgozik. Célja egy adaptálható modell létrehozása, amely a Sport Clubs for Health (SCforH) modellt is felhasználva a sportegyesületek szervezeti megújulásán alapszik.
A társadalmi innovációs projekt eredményeként a sportklubok szervezett formában, szakmai felügyelet mellett, egészségtudatos testedzési lehetőséget és kapcsolódó szolgáltatásokat kínálnak széles körben. Projektünkben az egészségorientált sportklub modellje a Debreceni Egyetem Atlétikai Clubnál (DEAC) kerül bevezetésre és modellezésre. A projekt az EFOP-5.2.1-17 kódszámú a Társadalmi innovációk – Új módszerek kipróbálása című felhívás alapján a Széchenyi 2020 programban valósul meg.
Sportegyesületek között számos tényezőt tekintve lehetnek jelentős különbségek, így az SCforH-kezdeményezés keretében világos képet alakítunk ki a Debreceni Egyetem Atlétikai Club (DEAC) identitásáról, közegéről és körülményeiről. Ilyen például, hogy hogyan kezelik az egészséget a programjaikban, milyen fejlesztési célokkal és erőforrásokkal dolgoznak, és milyen egyedi követelmények vonatkoznak az egyesületre és tisztviselőire. Az SCforH-szemlélet átvételének és bevezetésének leghatékonyabb módja az egyesület meglévő körülményeitől függ.
A szemlélet bevezetésének többféle módja van az egyesületeknél. Sok sportegyesület már eddig is hasonló szemléletet alkalmazott, és valójában az egészségorientált sportklub-vezérelveknek megfelelően járnak el, noha ezt a kifejezést nem használják a módszerükre. Ilyen esetben elég, ha az egyesület egyszerűen felismeri, hogy az eddigi munkája az „egészségorinetált-szemlélet” szerint zajlott, és a továbbiakban így nevezi és aktívan felhívja a figyelmet az egyesületnél megvalósuló koncepcióra. Az egyesületek emellett a meglévő tevékenységeik fejlesztésével is megpróbálkozhatnak, kísérletezhetnek például új edzési módszerekkel, a létesítmények fejlesztésével vagy új célcsoport bevonásával. A harmadik lehetőség az, ha átfogó stratégiát dolgoznak ki a szemlélet általános érvényesítéséhez az egyesületben. Ennek a megvalósítási módnak nem feltétlenül része egy különálló egészségorintált-kezdeményezés létrehozása és működtetése. Végezetül lehetőség van arra is, hogy az egyesület teljesen új programot vagy kezdeményezést indítson.
Alapelvek a szemlélet DEAC-nál történő bevezetése során, melyek meghatározzák a megfelelő eljárás kiválasztását, illetve emellett hatással vannak a célcsoport, illetve a sportágkiválasztásra. Az alapelvek kidolgozása számos műhelymunka, szakmai egyeztetés keretében, a DEAC sajátosságait figyelembevéve kerültek megalkotásra:
- Figyelembe veszi a WHO ajánlást, nagy izomcsoportokat erősíti, egyensúlyt fejleszt, eséseket előz meg
- Bizonyítékokon alapuló gyakorlatokat követ
- Bevált mozgásformákra, illetve a sportegyesület alapprofiljában szereplő sportágakra épít
- Szakképzett, kompetens személyzet tartja a foglalkozásokat
- Élvezetes társas és motivációs légkört alakít ki
- Minimalizálja az egészségügyi és biztonsági kockázatokat
- Egészséges környezetet biztosít. Kerüli az „egészségtelen” szponzori és marketingkampányokat
- Támogató hozzáállást nyújt, segítve ezzel a lemorzsolódás elkerülését